Přírodní zahrada o.s.

Přírodní zahrada o.s.

Kontakt

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontaktní formulář

Odeslání zprávy. Všechna pole označená * jsou povinná.

Další údaje

Další údaje:

Nejčastější otázky:

Co to vlastně je přírodní zahrada?

 • Přírodní zahrada je místo především k životu, k životu bez chemie, bez neustálých zásahů člověka do přirozených chodů přírody, bez stresu z nedokonalosti, místem osobního rozvoje a poznávání. Je to místo, kde se dodržují základní pravidla pro rozvoj přírodních cyklů, místem poznávání rozmanitosti přírody, místem objevování zázraků přírody většinovou společností nevnímaných. Místem, kde podporujeme jednoduchými prvky přirozený život rostlinstva, živočichů a nakonec nás samých.

Proč existují přírodní zahrady? 

 • Protože jsou lidé, kteří je chtějí.

Co je cílem přírodní zahrady?

 • Cílem přírodních zahrad je především umožnit návrat rozmanitosti do zahrady s jejím bohatým životem všech, co se podílí na rovnovážnosti mezi člověkem a rostlinstvem a živočichy v daném prostoru. Ukazuje nám jednu z možností, jak využívat svou zahradu ke zdravému způsobu života, ukazuje jednu z cest, jak se chovat k prostředí, ve kterém žijeme, nabízí lépe poznat procesy probíhající v přírodě a více jim naslouchat. Cílem není budovat cosi uměle přírodní, ale nechat přírodu jako takovou vstoupit blíže do našich životů.

Co potřebuji k tomu, abych mohl mít přírodní zahradu? /titul, vzdělání, bohatého strýčka?/ 

 • Stačí mít jen základní povědomí o přírodních procesech, umožnit jim pomocí různých prvků vstoupit do naší zahrady, a především chtít žít blíže přírodě. Stačí tedy jen se porozhlédnout kolem sebe, poučit se z různých míst v přírodě (voda, kámen, půda, rostlinstvo) a pokusit se tyto prvky přenést do zahrad.

Existují přírodní zákonitosti, kdy si rostliny a přírodní proces spolu navzájem pomáhají? /rostliny odhání škůdce svou vůní apod.?/ Jsou specialisté, kteří by přírodní zahradu navrhli? Resp. vypracovali návrh?

 • Přírodní zákonnosti samozřejmě existují, je jich nepřeberné množství (stačí si jen vzpomenout na základní informace se základní školy v hodinách biologie, botaniky, jen je prostě použít). Na to však nestačí tato odpověď. Týká se to mnoha témat – ochrana rostlinstva před škůdci a chorobami, správný výběr rostlinného společenstva pro dané místo, používání materiálů, způsob obhospodařování prostoru, atd. To jsou samostatná témata k širšímu zpracování. Specialisté na poradenství a odborníci, kteří poradí s řešením vaší zahrady, najdete v těchto organizacích (PZ, Veronica, Chaloupky).

V jakém prostředí nebo lokalitě lze přírodní zahradu vytvořit, nechat vyrůst?

 • Vznik přírodní zahrady není jakkoliv omezen místem, přírodními podmínkami. Může vzniknout na jakémkoliv místě naší země. Doporučuji se však poradit s odborníky, kteří vám poradí, jak v daném prostředí řešit rostlinou skladbu, případně poradí, jaké postupy zvolit, aby vaše zahrad byla co nejvíce tzv. „přírodní“.

Je nějaké více či méně vhodné prostředí k vytvoření přírodní zahrady?

 • Prakticky neexistuje žádné místo, které by bylo nevhodné ke vzniku přírodní zahrady.

Co znamená Ukázková přírodní zahrada a v čem je jiná než přírodní zahrada?

 • Ukázková přírodní zahrad znamená, že oproti přírodní zahradě je schopná se otevřít veřejnosti. Je něčím specifickým zajímavá (komunitní zahrada, klášterní zahrada, školní zahrada, zahrad u domova důchodců, „růžová zahrada“, trvalková zahrada, zajímavá rostlinným či živočišným společenstvem). Provádějící by měl mít schopnost zajímavě informovat o specifikách zahrady, schopen ukázat jak zahrada vznikala, co ho přimělo, aby tuto zahradu vybudoval, co všechno je na zahradě zajímavé, proč ji vlastně chtěl zařadit do tzv. „Ukázkových zahrad“.

Jak vytvořit přírodní zahradu, aby v ní našli domov např. ještěrky, motýli, ptáci?

 • Především je nutno přijmout ten fakt, že od prvního dne rozhodnutí nebudete používat jakoukoliv chemie, ať ve formě hnojiv či postřiků. Vybudováním přirozených prvků (hromada kamení či suchá zídka, sortiment medonosných rostlin a květin, krmítka a množství dřevin s bobulemi vhodnými pro ptactvo) se velice rychle (pouze během jedné sezóny) objeví ve vaší zahradě všichni vámi uvedení živočichové.

Jak zajistit minimální péči – zalévání v horkých dnech, během dovolené atd.?

 • Již při zakládání přírodní zahrady je velice důležité přihlížet při výběru rostlinstva k jejich nárokům na prostředí, pečlivě zvažovat výběr pro dané místo, vyhnout se používání náročných, nevhodných (svým původem) rostlin. Pokud se zachováte podle těchto alespoň základních principů, rostliny bez problému přečkají i delší období sucha, stejně tak jako v přírodě. Proto je nutná určitá znalost rostlin, které chcete mít ve své zahradě a řídit se jejich požadavky. Pokud si nejste jistá, obraťte se naše odborníky.

Jaké bylinky, kytky a keře se hodí na „českou“ přírodní zahradu?

 • Sortiment rostlin vhodných pro přírodní zahrady je velice široký, není možné v této odpovědi vše vyjmenovávat. Jako základní je možno použít pravidlo a to, že je vhodné používat co nejvíce tzv. „ původních rostlin“, ať už stromů, keřů či bylin. Nejlépe je však se obrátit na naše specialisty, kteří vám rádi poradí jaký výběr zvolit na vaše konkrétní místo.

Uvést příklad cenové nabídky vyhotovení přírodní zahrady.

 • Cenovou nabídku lze těžko takto určovat. Je to velice individuální. Vše závisí na vzdálenosti zahrady, jejím umístění, současném stavu, představách o budoucnosti využití, finančních možnostech majitele. Nejlépe je se s konkrétním problémem obrátit na naše specialisty.

Jak se v přírodní zahradě zbavit španělských slimáků, když nemáme možnost využít indických běžců?

 • Existuje mnoho metod. Ne všechny však mají úspěch. Používá se jak ruční sběr (vytvářejí se místa, kde se především v noci shlukují), případně mechanické (různé zábrany – dráty, desky, aromatické rostliny atd.), ale i pomocí hlístic (Phasmarhabditis hermaphrodita). Jeho larvální stadium potřebuje k dokončení vývoje tělo slimáka. Larvy proto slimáky aktivně vyhledávají a do těla mu pronikají dýchacími otvory. Napadený slimák přestane po třech až pěti dnech přijímat potravu. Za týden, nejdéle tři týdny, jej larvy (spolu se symbiotickými bakteriemi, které si přinesou sebou) usmrtí a dokončí svůj vývoj. Pak se však dále rozmnožují a znovu napadají další slimáky – pokračují tak dlouho, dokud jsou nějací v dosahu. Účinkují na veškeré druhy slimáků (plzáků). Jako další způsob, vyzkoušený je použití granulí Ferramol, které nejsou toxické pro psy, kočky ani pro ježky, kteří si slimáky obohacují svůj jídelníček. Neškodí ani dalším živočichům jako dešťovky, včely... Určitě se s nimi při náhodném snězení neotráví ani naše dítě. A přátelské jsou i k naší půdě, protože se rozkládají přirozeným způsobem a nezanechávají v půdě nežádoucí zbytky.

Nějaký tip na šetrnou ochranu ovocných stromů před nemocemi (padlí, strupovitost, skvrnitost).