Přírodní zahrada o.s.

Novinky

3. - 4.11.2017 Přednášky s promítáním fotografií WERNERA GAMERITHA

Přírodní zahrada z.s.
srdečně zve na

přednášky s promítáním fotografií

wernera gameritha

 3. a 4.11.2017 v Praze

 

Sadec & perleťovec stříbropásek, © Werner GamerithV přírodní zahradě podporujeme druhově bohatá společenství. Nejenom že drží zkrátka možné škůdce, ale ušetří nám mnoho práce a zvýší krásu a množství zážitků v naší zahradě. Domácí rostliny jako doplněk okrasných i užitkových rostlin, různá stanoviště a struktury jsou jednoduchým prostředkem k doplnění živé rozmanitosti.

S nádhernými fotografiemi a padesátiletými zkušenostmi z vlastní zahrady s koupacím jezírkem, které bylo v roce 1983 postaveno jako vůbec první svého druhu, dává Werner Gamerith mnohé podněty, jak je možné podpořit bohatý život živočichů a uspořádat zahradu ke kráse, odpočinku a bohatosti zážitků.

 

Pátek 3.11.2017 od 17.00 hod: PŘÍRODNÍ ZAHRADA - ŠETRNÁ CESTA K ZAHRADNÍMU ŠTĚSTÍ
Sobota 4.11.2017 od 17.00 hod: PŘÍRODNÍ ZAHRADA - ŽIVOČICHOVÉ V PŘÍRODNÍ ZAHRADĚ

 

Zveme Vás na setkání s Wernerem Gamerithem, tlumočí Radomil Hradil!

 

DI Werner Gamerith

Werner GamerithWerner Gamerith studoval na Univerzitě pro půdní kulturu ve Vídni kulturní techniku a vodní hospodářství, ale toto povolání nikdy nevykonával. Již v dětství mu na kontaktu s přírodou hodně záleželo a trávil hodně času sbírkou určitých rostlin, pozorováním zvířat, fotografováním a tábořením v údolí řeky Kampy. Společně se svou ženou Tatjanou, diplomovanou grafičkou chtěli žít co nejvíce v přírodě a oba tento sen uskutečnili ve Waldhausenu im Strudengau (mezi Waldvietelem a Mühlviertelem), kde získali malý statek a zrestaurovali ho. Vznikl zde sítotisk pro textilní ruční tisk, biozahrádka pro zeleninu, brambory a bobuloviny, přírodní zahrada s okrasnými a planými květinami a v roce 1983 první přírodní plavací jezírko s bariérou mezi koupací a rostlinnou částí. Werner je známý hlavně jako ekologický aktivista bojem proti atomové energii a svými přednáškami o přírodních zahradách. Je autorem a fotografem knih na toto téma a také průvodcem na procházkách po Alpách.

Jeho knihy fotografií „Naturgarten – Der sanfte Weg zum Gartenglück/Přírodní zahrada – Ohleduplná cesta k zahradnímu štěstí“, „Mein Naturgarten – Glück und Geheimnis/Moje přírodní zahrada – štěstí a tajemství“ (nakladatelství C. Brandstätter) a „Tiere im naturnahen Garten/Živočichové v přírodní zahradě“ a „Gehölze im naturnahen Garten/Dřeviny v přírodní zahradě“ (Österr. Agrarverlag) i jeho sloupek "Der Garten-Philosoph/Zahradní filosof" v časopise "Servus in Stadt & Land/Vítejte ve městě a na venkově" zprostředkovávají přírodě blízké tvoření zahrady, ekologické souvislosti i do budoucna orientované vědomí hodnot, myšlení a chování, které je možné trénovat i v malé zahradě. Republika Rakousko mu udělila cenu Konrada Lorenze za životní prostředí, Země Dolní Rakousko cenu Josefa Schöffela za ochranu přírody, Svaz ochránců přírody Rakouskou cenu za ochranu přírody.

 

Přednáška s promítáním fotografií W. Gameritha 3.11.2017 od 17.00 v Praze:

Přírodní zahrada – šetrná cesta k zahradnímu štěstí

…představuje zahradu jako malý ekosystém, ve kterém četné rostliny i živočichové navazují síť vztahů, do které jsme zapojeni i my zahradníci. Na příkladu babočky paví oko, která se může vyvinout jen na kopřivě, vidíme, že hranice mezi bylinou a plevelem nebo mezi užitečným živočichem a škůdcem není zcela ostrá. I pro její lidské obyvatele je přírodní zahrada rajským biotopem, pokud najdeme tu správnou rovnováhu mezi plánovaným pořádkem a spontánním růstem.

Byliny a plevel, © Werner GamerithDymnivka, © Werner GamerithJarní zahrada, © Werner Gamerith

 

Přednáška s promítáním fotografií W. Gameritha 4.11.2017 od 17.00 v Praze:

Živočichové v přírodní zahradě

…nás těší svou krásou, svými hlasy a svým chováním. Mnozí z nich mohou v zahradě způsobit i škodu, druhově bohaté životní společenství je ale nespolehlivější ochranou před škůdci. Proto je svět živočichů podstatnou součástí přírodní zahrady, která získává stále více přátel, neboť nabízí při menším množství práce větší kvalitu života. Zřeknutí se chemie a produktů z rašeliny přispívá k ochraně našeho životního prostředí stejně tak jako druhová bohatost přírodní zahrady.

Pěnice černohlavá při krmení, © Werner GamerithProměna vážek, © Werner GamerithZednice, © Werner Gamerith

 

Místo konání

Obě promítání (3. a 4. 11.2017)  se uskuteční v Praze
Toulcův dvůr (Kubatova 32/1, 102 00 Praha 10 – Hostivař – Sál 2)

Začátek promítání je oba dny v 17:00.

 

Poplatek za přednášky

Poplatek za přednášky zahrnuje honorář přednášejícího, tlumočení, pronájem prostor, organizační zajištění a drobné občerstvení.

Účastnický poplatek činí 300,- Kč na 1 přednášku, 500,- Kč na 2 přednášky; 250,- Kč na 1 přednášku, 450,- Kč na 2 přednášky pro členy a příznivce Přírodní zahrada z.s.

 

Pozvánka a přihlášky na přednášky

Pozvánku na přednášky s více informacemi naleznete ZDE.

Informace pro účastníky k parkování v areálu Toulcova dvora naleznete ZDE.

Přihlášky na přednášky zasílejte vyplněním přihlášky elektronicky na tomto odkaze:
https://goo.gl/forms/6Gw9SotZik69PfrG2, a to pokud možno do 23. 10. 2017.

 

Kontaktní osoby pro přihlašování účastníků:
Pavlína Fulínová, Přírodní zahrada z.s., Klášterská 76/II, 377 01  Jindřichův Hradec, tel.: 607 245 049 nebo Martina Petrová, tel.: 721 480 183, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Moje přírodní zahrada

Kniha Moje přírodní zahrada (příručka zahradního vědění) je k dispozici.

Více informací zde: Moje přírodní zahrada